HCS ØGER FÆRDSELSSIKKERHEDEN MED BLINDSPOT SYSTEM

​

Foreløbig 2 nye biler i HCS' Miljø & Affald sektion er blevet leveret med den nye teknologi - 16 mere er på vej

HCS arbejder kontinuerligt for den bedst mulige trafiksikkerhed. Medio oktober havde vi i Glostrup intern produktdemonstration på en af de første nye HCS biler udstyret med Scania’s blindspot system. 

​

Systemet overvåger hele højre side af køretøjet og advarer med lys og lyd chaufføren, hvis der er et levende væsen i denne zone. Dette suppleres af videoovervågning af hele højre side, hvis chaufføren skal til at dreje til højre. 

​

HCS har i første omgang bestilt blindspot til 18 nye biler i Miljø & Affald sektionen, og har foreløbig fået leveret 2 biler med blindspot systemet.

​BESØG OS

​

HCS A/S Transport & Spedition

Hvissingevej 100

DK-2600 Glostrup​

Se alle HCS adresser

FØLG OS

​

Tilmeld dig vores mailingliste og få nyheder direkte

Følg os også på de sociale medier:​

​​Besøg HCS på Linkedin​ Besøg HCS på Facebook Besøg HCS på Youtube Besøg HCS på Instragram Besøg HCS på Twitter 

​GDPR | Se Fødevarestyrelsens smiley-rapporter | CVR: DK 71145816​ | ​© Copyright HCS 2024 | All rights reserved | Cookiede​klaration